Blog

Co je to bitcoin

Bitcoin je tzv. kryptoměnou, neboli virtuální měnou. Doslovný překlad jména bitcoin z angličtiny zní „bitová mince“. 

 

Zároveň je to ale i trochu slovní hříčka, protože bit je sice základní datová jednotka, ale může to také hovorově znamenat drobná mince. Bitcoin je nejen měna sama, ale také celá platební síť. Ta je takzvaně open-source, neboli jedná se o software s otevřeným zdrojovým kódem. Zároveň je označována jako P2P, což je zkratka anglického peer to peer (překládáno od lidí lidem).  

Kryptoměna

Bitcoin je kryptoměna. Jedná se o peníze, které neexistují fyzicky, ale jen digitálně. Bitcoin také není oficiální měnou žádné země, ale mezinárodním digitálním platidlem. Zda se jedná o klasickou měnu, nebo jen o typ investice je předmětem sporů mezi bankéři a milovníky bitcoinů. Proti klasickým měnám má zatím jednu nevýhodu a to je poměrně velké kurzové výkyvy, hodnota bitcoinu se během několika hodin může změnit třeba o 10 %. Například od října do poloviny prosince se vyhoupla hodnota 1 bitcoinu z hodnoty zhruba 4000 amerických dolarů na zatím rekordních 19 497,40 USD, aby v následujících několika dnech zase skoro o 3 000 USD poklesla. 

Kde se vzal bitcoin?

Bitcoinová síť vznikla nedávno, konkrétně v roce 2009, a za jejím vznikem stál Satoshi Nakamoto. Zda to byl jediný člověk, nebo celá skupina tvůrců, není známo, protože k vytvoření bitcoinu se sice veřejně nepřihlásil Australan Craig Steven Wright, ale jeho autorství bylo ihned zpochybněno. Každopádně, na fungování bitcoinu nemá identita jeho tvůrce žádný vliv, protože byl navržen tak, aby ani jeho autor, ani kdokoli jiný nemohl měnu jakkoli padělat či jinak ovlivňovat.

To zaručuje kompletní decentralizace bitcoinu. V celé platební síti není žádný centrální bod, ani uživatel s takovými právy, aby mohl o síti rozhodovat. Předem známo je konečné množství bitcoinů a jejich uvolňování do oběhu je definováno už ve zdrojovém kódu sítě. Všichni jsou sami sobě kontrolory, protože všechny pohyby z jednoho účtu na jiný sice probíhají anonymně, ale zároveň o nich vědí všichni uživatelé. Decentralizace se projevuje i tak, že neexistuje žádný centrální server, který by mohl virus nebo fyzické napadení zničit. Všechny pohyby jsou zakódovány do binárního kódu a vidí je tak všichni uživatelé bitcoinů. 

Jak se bitcoin používá

Bitcoinem můžete platit všude tam, kde je akceptován, posílat ho po celém světě, nebo ho vyměnit za jakoukoliv měnu, včetně koruny. Už i u nás jsou dokonce bitcoinové automaty (Bitcoinmaty), jejichž prostřednictvím můžete jak vyměnit bitcoiny na koruny, tak za koruny nakoupit bitcoiny, ale anonymně to lze v souladu s českými zákony převádět jen do částky 25.000 Kč. Pro vyšší převody je nutné se zaregistrovat. Bitcoinmaty jsou nejen v Praze, ale i v dalších městech. Měnit obě měny můžete také online. 

Nemusíte kupovat celý bitcoin, kupují se zejména jeho části, tzv. bitcenty. Jeden bitcoin je 100 bitcentů, ale existují i menší jednotky, například nejmenší z nich 1 satoshi má hodnotu jedné stomiliontiny bitcoinu. 

Každý uživatel bitcoinu získá vlastní adresu s 34 znaky, která uživatele identifikuje v systému, aniž by ale ostatní uživatelé věděli, jaké konkrétní osobě adresa patří. Protože neexistuje žádná oficiální autorita pro kontrolu plateb, musí si je uživatelé kontrolovat sami. Jsou označováni jako těžaři (anglicky miners) a poskytují své počítače na zprocesování plateb za provizi v řádu haléřů. Když ke své transakci přihodíte malinký poplatek, vaše transakce bude vyřízena rychleji. Počítače těžařů mohou být označeny jako těžební stroje a musí být nonstop v provozu. Ale nejedná se o obyčejné počítače, ale specializovaný ASIC hardware

Bitcoiny lze platit i fyzické zboží, včetně plateb v restauracích, za taxi či za spotřební zboží. Počet obchodů akceptujících bitcoiny se u nás rychle mění, konkrétní poskytovatele služeb si můžete ověřit na internetu. 

Máte zájem o naše služby?

Neváhejte nás kontaktovat, bud na telefonním čísle a nebo emailem.

Adresa

  • Kanceláře: Na Slanici 444 76001 Zlín
  • Fakturační adresa: Pod Rozhlednou 6085 760 01 Zlín

Kontakty

  • 776066562 - Obchod
  • 776066541 - PPC
Google partner EMAK.CZ
Ověření Sklik