Blog

Co je to copywriting

Copywriting by se dal stručně definovat jako nájemné psaní. Copywriter je autor, který za úplatu píše texty pro klienty.

Mohou to být slogany, letáky, ale nejčastěji se jedná o články na konkrétní témata, tzv. advertorialy nebo ne zcela správně PR články. Častou jsou copywriteři najímáni také na psaní textů pro webové stránky, popisky zboží v e-shopech či informace v dalších digitálních médiích.

Jak správně psát

Pokud chcete texty zkusit psát sami, měli byste se držet několika zásad:

1. Nejdřív mysli, potom piš

Než začnete psát, měli byste vědět, k jakému účelu bude text sloužit, kdo ho bude číst a jak by měl být dlouhý. Obchodní text, který má prodat konkrétní výrobek, vypadá jinak než třeba text inspirující k nějaké činnosti nebo rada, jak na co čím v domácnosti. Také text pro odborníky bude jiný než pro laiky. Obvyklý je limit počtu znaků, slov či normostran. Jedna normostrana je 1800 znaků včetně mezer, počet znaků uvádí textový editor, například Word.

2. Nikdy neopisujte

Existují dvě základní kategorie podkladů – buď je dostanete od klienta a je třeba v textu vycházet hlavně z nich, nebo si je musíte sami najít na internetu. V prvním případě dost často narazíte v podkladech na nesrovnalosti, nebo rovnou chyby. Je na umu copywritera, jak diplomaticky bude schopen to vysvětlit klientovi. Pokud ale bude zákazník na svých chybných podkladech trvat, napište text podle nich, i kdyby se vám to nelíbilo. Platí za text podle svých představ, ne za vaši sebeprezentaci.

Druhá varianta se zdá sice svobodnější, ale je i nebezpečná. Méně zkušené copywritery často zláká text jednoduše opsat, nebo z něj použít slovo od slova dlouhé pasáže. To je samozřejmě špatně. Jiné texty mohou být inspirací, ale nikdy nesmí být doslova opsány. A to platí i o podkladech v cizích jazycích. Nepoužívejte online překladače, pokud jde o češtinu, moc jim to nejde.

3. Vyhněte se slovní vatě

Vždy byste měli dodržet stanovený rozsah. To neplatí přesně na znak, ale pokud máte objednávku na 300 slov, dvojnásobek vám nikdo nezaplatí. Bohužel, méně zkušení copywriteři se snaží texty natahovat tzv. plevelnými slovy. To jsou obraty a někdy i celé věty, které jsou pro text zcela zbytečné a klienta nenadchnou.

4. Pozor na opakování

Dejte si pozor, abyste stejné slovo neopakovali příliš často. V jedné větě by se mělo objevit totéž slovo jen velmi výjimečně, v jednom odstavci jen, pokud to jinak nejde (třeba při popisování konkrétního výrobku). Pokud vás zrovna nenapadne odlišná varianta, použijte online slovník synonym.

5. Copywriting není volná tvorba

I když by se to tak mohlo zdát, copywriter není spisovatel. Více než kreativní práce je to řemeslo. Žádný správný copywriter neexhibuje na úkor zadání od klienta, ale píše to, co od něj klient chce.

6. Myslete na mediální zkratku

Aby byl text úspěšný, musí přitáhnout pozornost, což mu zajistí atraktivní a srozumitelný titulek. Informace by neměly být jednolitou masou, ale naopak členěné do odrážek či bodů, klidně s mezititulky. Měly by být co nepřehlednější. I proto byste se měli vyvarovat příliš dlouhých a komplikovaných souvětí. Buďte struční - v online věku nikdo dlouhé texty nečte. Myslete na tzv. mediální zkratku – čtenář si totiž většinou zapamatuje buď jen titulek, nebo jednu či dvě nejvýraznější informace. Ostatní rychle zapomene.

7. Pozor na gramatiku

Velmi častým problémem online textů jsou pravopisné chyby. Nespoléhejte se opravy ve svém textovém editoru, ten hodně chyb nezachytí, někdy dokonce opravuje i tvary, které jsou správně. Pokud si nejste jisti, použijte třeba internetovou jazykovou příručku.

Psaní se dá naučit. Asi z vás nebude nositel Nobelovy ceny za literaturu, ale maturant by měl běžný copywriting celkem rychle zvládnout. Ale vždy budou texty, pro které stojí za to najmout si profesionálního copywritera se zkušenostmi a bohatou slovní zásobou. Vyplatí se to. 

Máte zájem o naše služby?

Neváhejte nás kontaktovat, bud na telefonním čísle a nebo emailem.

Adresa

  • Kanceláře: Na Slanici 444 76001 Zlín
  • Fakturační adresa: Pod Rozhlednou 6085 760 01 Zlín

Kontakty

  • 776066562 - Obchod
  • 776066541 - PPC
Google partner EMAK.CZ
Ověření Sklik